Abeona

-ABEONA-LOGO transparent.png
 

Jak pomóc usamodzielnianej młodzieży w Europie w znalezieniu pracy?

ABEONA to pierwszy projekt dostarczający skutecznych rozwiązań związanych z integracją zawodową usamodzielniającej się młodzieży na poziomie europejskim. Projekt skupiał się na wzmocnieniu umiejętności osób pracujących z młodzieżą. Celem projektu było wsparcie procesu wejścia młodzieży z pieczy zastępczej na rynek pracy, poprzez: pogłębienie rozumienia sytuacji i potrzeb młodzieży opuszczającej pieczę i pracowników systemu, wymianę doświadczeń i metod działania, szkolenie pracowników młodzieżowych z wykorzystania innowacyjnych narzędzi animacji, nawiązanie współpracy między organizacjami, opracowanie rekomendacji dot. pożądanych rozwiązań. Celem dodatkowym była wymiana doświadczeń pomiędzy organizacjami z różnych krajów europejskich w zakresie metod i narzędzi, które umożliwiają skuteczne wejście młodych ludzi w dorosłość.

W projekcie wzięło udział 10 partnerów z 6 europejskim krajów; Francji, Polski, Hiszpanii, Austrii, Niemiec i Belgii. Wśród partnerów były federacje, organizacje terenowe i eksperckie, które miały różnorodne, komplementarne kompetencje i doświadczenie. Fundacja Robinson Crusoe była jedynym reprezentantem z Europy środkowo-wschodniej.

Projekt był finansowany z programu Unii Europejskiej ERASMUS+, a jego liderem była francuska organizacja Groupe SOS Emploi. Projekt rozpoczął się we wrześniu 2015, trwał 2 lata i był podzielony na 3 etapy.

W ramach projektu miały miejsce następujące wydarzenia: 

  • Powstał podręcznik z dobrymi praktykami – gry i warsztaty dla młodzieży związane z poszukiwaniem i wejściem na rynek pracy. 

  • Odbyła się wizyta studyjna w Katalonii, podczas której odwiedziliśmy organizacje Merce Fontanilles i PROBENES z Barcelony oraz Platforma Educativa w Gironie, żeby zapoznać się z realizowanymi przez te organizacje programami usamodzielnienia dla młodzieży z pieczy zastępczej.

  • W ramach wizyty studyjnej Magdalena Kępka wystąpiła podczas konferencji „Narzędzia do pracy z młodzieżą usamodzielniająca się” i opowiedziała o tym, jakich narzędzie usamodzielnienia stosujemy w fundacji i jak wygląda proces usamodzielniania młodzieży z pieczy zastępczej w Polsce. 

  • Na zakończenie projektu odbyła się konferencja w Paryżu, prezentująca wyniki projektu oraz publikację z dobrymi praktykami.

W czasie zakończenia projektu we wrześniu 2017 r., na konferencji prasowej na Place de la Republique w Paryżu, Aureliusz Leżeński, prezes Fundacji Robinson Crusoe, podsumował, „że to co ujawniło się w projekcie i bardzo zbliżyło do siebie organizacje z różnych krajów, to wspólnota europejskich wartości i swoisty ethos pracownika opiekującego się usamodzielniającą się młodzieżą”.

Partnerami projektu były organizacje bezpośrednio pracujące z młodzieżą usamodzielniającą się: Grupa SOS (Francja), FRC (Polska), Plataforma Educativa (Hiszpania), federacje organizacji działających na polu pieczy zastępczej: FEPA (Hiszpania), FICE (Austria), IGfH (Niemcy), oraz organizacje eksperckie, skupione na sytuacji młodzieży z pieczy: Uniwersytet Hildesheim (Niemcy), CERSO (Belgia), EUROCEF (Francja).

logos partners ABEONA.png

Więcej o projekcie:

http://www.abeona-project.com