ALL aboard international camp

18 młodych ludzi, 18 wyjątkowych ludzi, 18 wyjątkowych losów, 18 wyjątkowych planów na przyszłość!

All+Aboard+International+Camp.jpg

Nareszcie udało się zrobić to, o czym marzyliśmy juz dawno: zorganizować międzynarodowe Warsztaty Letnie dla usamodzielniających się młodych ludzi z kilku krajów! Fundacja Robinson Crusoe prowadzi Letnie Warsztaty Usamodzielnienia Robinsona od 18 lat;  bardzo więc chcieliśmy podzielić się naszymi doświadczeniami także z młodzieżą z innych krajów Europy.  Udało się dzięki współpracy z holenderską organizacją Kinderperspectief oraz wsparciu finansowemu Unii Europejskiej z programu Erasmus+.

W dniach 7-15 sierpnia 2019 w ośrodku wczasowym Mała Szarlota pod Kościerzyną, stałym miejscu naszych obozów letnich, przebywali Robinsonowie z Holandii, Serbii i Polski oraz niemieccy wolontariusze z wydziału Pedagogiki Uniwersytetu w Hildesheim.  Wraz z młodymi ludźmi przybyła też kadra, była więc możliwość wymiany doświadczeń między osobami pracującymi z usamodzielniająca się młodzieżą w różnych krajach.

Obóz obfitował w liczne zajęcia i wyzwania. Pierwszą okazała się bariera językowa i konieczność porozumiewania w języku angielskim oraz każdym innym, który umożliwiał porozumienie. Robinsonowie poradzili sobie z tym wspaniale, bardzo szybko nawiązali przyjaźnie i zintegrowali się. Obok warsztatów usamodzielnienia, wypróbowanych na obozach Fundacji w poprzednich latach, pojawiły się nowe elementy takie jak Mapa Pomocnej Dłoni czy tworzenie własnego Planu na Przyszłość. Praca nad Planem Przyszłości była life-motivem całego obozu. Młodzież uczyła się także żeglować, po kilku dniach robili to już samodzielnie w swoich załogach. Odbyły się też Igrzyska sportowe oraz nauka tańców tradycyjnych. Był też wieczór, w którym Robinsonowie przejęli kuchnie w swoje władanie, aby wspólnie przygotować potrawy ze swoich krajów. Na wspólnej obozowej kolacji można było spróbować: zuurkool met rookworst, proja, mućkalica, pierogi, żurek oraz spatzle.

Przez cały obóz pogoda była fantastyczna, nawet kiedy lał deszcz. Najbardziej szkoda było wyjeżdżać. Robinsonowie wyjechali wzbogaceni o nowe przyjaźnie i doświadczenia, wzmocnieni także nową umiejętnością porozumienia się z ludźmi z innych kultur.  Ich grupa na WhatsApp stała się bardzo aktywna;  w pierwszych dniach po obozie  każdego dnia wysyłają do siebie ponad 1000 wiadomości.

„Pamiętaj, że to nie koniec, ale dopiero początek nowej historii!”

„To był najlepszy tydzień w moim życiu, poznałem tylu nowych wspaniałych przyjaciół!”

„Naprawdę wierzę w mój własny plan na przyszłość!”

Tutaj szczegółowa relacja z poszczególnych dni obozu

Koordynator Projektu:

Agnieszka Grzymkowska